“Siyasetçiyken Restorana Gelir, Milletin Patates Kızartmasından Otlanırdı…” O Cumhurbaşkanı Yine Milletin Yemeğinden ‘Otlandı’

Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa’nın bir restoranın önünden geçerken müşterinin masasındaki patates kızartmasından aldığı videosu sosyal medyada fırtına yarattı. 76 yaşındaki De Sousa’nın bu hareketi, üç yıl önce hakkında çıkan bir yazıdan esinlenerek ‘mizansen’ olarak yorumlandı.

“SİYASETÇİYKEN RESTORANA GELİR, MİLLETİN PATATES KIZARTMASINDAN OTLANIRDI”

Bir yazıda, De Sousa’nın “Siyasetçiyken restorana gelir, barda oturur ve milletin patates kızartmasından otlanırdı” ifadeleri yer almıştı. Bu yazı, De Sousa’nın patates kızartmasıyla ilgili son videosunun viral olmasına ve mizansene olarak yorumlanmasına yol açtı.

MARCELO REBELO DE SOUSA KİMDİR?

Lizbon Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi, anayasa hukuku ve idare hukuku alanında uzmanlaştı. Portekiz’deki çeşitli üniversitelerin hukuk fakültelerinde öğretim üyesi olarak görev aldı, ayrıca gazetecilik yaptı. Sosyal Demokrat Parti (PSD) üyesi olarak bu partiden milletvekili seçildi. 1982 yılında Parlamento İşleri Bakanı oldu ve bir yıl bu görevi sürdürdü.

1996 yılında PSD genel başkanı oldu. 1998 yılında Halk Partisi ile Demokratik İttifak adı verilen ittifakı oluşturdu ancak Halk Partisi’nin lideri Paulo Portas ile aralarında çıkan anlaşmazlığın üzerine 1999’da parti başkanlığından istifa etti.

Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva tarafından 2006 yılında Danıştay üyeliğine atandı, ayrıca 2000-2001 yılları arasında da Danıştay üyeliği görevinde bulundu.

2016 yılında yapılan Portekiz cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olup PSD tarafından desteklendi. İlk turda cumhurbaşkanı seçildi ve 9 Mart 2016 tarihinde görevine başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x