Sabit Elektrik Faturası Dönemi Bitiyor Mu? 36 Aydır Uygulanıyordu!

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Barış Erdeniz, 26 aydır sabit tutulan elektrik faturası stratejisinin uygulandığını belirtti. Erdeniz, bu süre zarfında enflasyonun yüzde 300 oranında artmasına rağmen elektrik faturalarının değişmediğini vurguladı.

5,7 MİLYAR DOLARLIK SÜBVANSİYON BEKLENTİSİ

Erdeniz, elektrik faturalarının yatay seyretmesi için yıl sonuna kadar 5,7 milyar dolar sübvansiyon seviyesine ulaşılmasının beklendiğini ifade etti. Mevcut sübvansiyon ihtiyacının, Türkiye’nin enerji dönüşümünü ve arz güvenliğini ciddi şekilde tehdit ettiğine dikkat çeken Erdeniz, “Sürdürülebilir olmayan fiyat politikalarının karşılığında bu seviyede bir sübvansiyon ihtiyacı doğdu” dedi.

GERÇEK MALİYETLİ FİYATLAMA POLİTİKASI ÇAĞRISI

Barış Erdeniz, elektrik dağıtım şirketlerinin Türkiye’nin ekonomi politikalarına destek verdiklerini ancak bu seviyelerde sürdürülebilir fiyat politikalarına geçilmesi gerektiğini belirtti. Erdeniz, “Elektrik faturalarının mevcut seyrini koruması durumunda sübvansiyonun yıl sonunda 5,7 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Gerçek maliyeti yansıtacak fiyatlama politikalarına geçilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ VE VERİMLİLİK VURGUSU

Erdeniz, enerji dönüşümündeki son gelişmeleri ve yakın dönem stratejilerini de değerlendirerek, tasarruf ve verimlilikte gerçek maliyetlerin ortaya konulması gerektiğini belirtti. “Sürdürülebilir fiyat politikaları uygulandığında enerji arz güvenliği sağlanabilir” diyen Erdeniz, vatandaşların enerji tasarrufu ve verimliliğine yönelmesi için bu adımların atılması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x